Повечето национални правителства не успяват да подобрят значително безопасността на движението по пътищата, което се дължи отчасти на непълната картина на броя на нараняванията по пътищата и липсата на данни за това къде и кога са възникнали инцидентите, според публикувания днес нов доклад на Европейския съвет за транспортна безопасност.
Повечето официални статистически данни за нараняванията по пътищата в Европа се събират от полицейските доклади, но полицията може погрешно да прецени сериозността на нараняванията и рядко присъства на по-голямата част от инцидентите, свързани с пешеходци и велосипедисти, в които не е участвало моторно превозно средство.
Въпреки че болниците събират собствени данни за пациентите, ранени по пътищата, правителствата често се затрудняват да обединят тази информация със статистическите данни на полицията, за да получат цялостна представа за мащаба на нараняванията при пътнотранспортни произшествия. Болниците не събират редовно информация за това къде и кога настъпват нараняванията, което е от съществено значение за идентифицирането на високорискови локации, които се нуждаят от модернизиране, за да се предотвратят бъдещи инциденти. От друга страна, полицейските органи често нямат ясна представа за тежестта на нараняванията.
Според официални източници годишно в Европейския съюз се съобщава за приблизително 1 291 000 наранявания, като 141 000 от тях са тежки. Тази цифра обаче вероятно е по-ниска от действителния мащаб на проблема поради несъответствия в събирането на данни и понякога неотразяване на всички случаи в полицейската статистика.
Въпреки че повечето тежки наранявания са в резултат на сблъсъци с моторни превозни средства и е много по-вероятно да бъдат докладвани от полицията, много от свързаните с пешеходци и велосипедисти, в които не е участвало моторно превозно средство, остават недостатъчно отразени.
Сравненията на данните за произшествията в Чехия от полицейската база данни и системата за обществено здравно осигуряване показват, че в полицейската база данни се съдържат само 43% от нараняванията, регистрирани от системата за обществено здравно осигуряване. В проучване в Нидерландия е установено, че полицията разполага с информация за около 65% от тежко ранените при сблъсък с моторно превозно средство, но само за около 12% от нараняванията при произшествия, в които не е участвало моторно превозно средство.
Джени Карсън – ръководител на проект в Европейския съвет за транспортна безопасност:
„Всеки ден стотици хора биват тежко ранени по пътищата в цяла Европа. Създателите на политики подценяват както мащаба на проблема, така и въздействието, което тези наранявания могат да окажат.
Националните правителства трябва да работят по-усилено, за да подобрят несъвършената система, която разчита в голяма степен на докладвани от полицията данни, които дават подвеждаща представа за пълната тежест на нараняванията по пътищата върху отделните хора, обществата и нашите икономики.“
Европейският съюз си е поставил за цел да намали тежките наранявания при пътнотранспортни произшествия с 50% между 2020 г. и 2030 г. Много държави са включили цели за намаляване на сериозните наранявания в своите национални стратегии за пътна безопасност. В доклада обаче се подчертава, че напредъкът в намаляването на тежките и леките наранявания изостава в сравнение с намаляването на смъртните случаи по пътищата. Тежките наранявания в 24 държави-членки на ЕС са намалели с 13% между 2013 г. и 2023 г., което е по-бавно от намалението с 16% на смъртните случаи по пътищата. В доклада се подчертава, че намалението за периода 2013–2023 г. е далеч от целта за постигане на намаление от 50% през десетилетието 2020–2030 г.
За да се отговори на предизвикателствата и да се постигнат целите, в доклада се призовава за подход „безопасна система“ към пътната безопасност, който включва шест ключови елемента:
Ръководство и управление: Гарантиране, че лидерите поемат отговорност, осигуряват прозрачност, гарантират финансиране, подобряват събирането на данни и развиват партньорства.
Безопасна скорост: Управление на скоростта до нива, подходящи за пътната среда и уязвимостта на участниците в движението.
Безопасни пътища: Проектиране и поддръжка на инфраструктура, която намалява риска от произшествия и свежда до минимум сериозността на нараняванията.
Безопасни превозни средства: Насърчаване на технологии за безопасност на превозните средства, които предотвратяват сблъсъците и защитават пътниците и уязвимите участници в движението по пътищата в случай на произшествие.
Безопасност за участници в движението: Насърчаване на отговорно поведение на участниците в движението по пътищата чрез обучение и образование на водачите, контрол и стимули.
Помощ след произшествие: Осигуряване на своевременна и ефективна реакция при извънредни ситуации и медицински грижи, за да се сведат до минимум последиците от произшествията.
Целия доклад можете да намерите на адрес: www.etsc.eu/pinflash48