Mинистри и длъжностни лица препотвърдиха глобалните и националните ангажименти в подкрепа на безопасността на пътя на Четвъртата глобална министерска конференция, която се проведе в периода 17-20 февруари в гр. Маракеш, Кралство Мароко, под мотото „Посвети се на Живота“.
Пътнотранспортните произшествия отнемат близо 1.2 милиона човешки живота всяка година – повече от два смъртни случая на минута. Инцидентите струват на страните около 3 до 5 процента от брутния им вътрешен продукт, а транспортния сектор допринася за една четвърт от вредните емисии на парникови газове.
В отговор на това световните лидери са готови да одобрят подготвената Декларация от Маракеш, която призовава националните правителства да осигурят институционално и финансово политическия приоритет за глобална пътна безопасност, за да постигнат целите на ООН в посока намаляване наполовина на смъртни случаи и тежките наранявания по пътищата до 2030 г. Поставен беше фокус върху управлението на пътната безопасност, тенденциите в мобилността, финансирането, приноса на частния сектор, работата с данни, връзката със секторите здравеопазване, транспорт, образование, околна среда и други.
„Безопасността по пътищата е приоритет за хората, планетата и просперитета – тя е в основата на устойчивото развитие в световен мащаб, а Декларацията от Маракеш призовава за осигуряване на безопасна и устойчива мобилност за всички“, заяви г-н Абдесамад Каюх, министър на транспорта и логистиката на Кралство Мароко.
Конференцията протече при богата програма с поредица от паралелни събития, включително среща на Глобалната мрежа на ръководителите на национални агенции за пътна безопасност, на която представители на 80 държави, сред които и на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“, споделиха напредъка и слабостите в националните си стратегии и планове за действие.
Декларацията от Маракеш призовава правителствата да изпълнят всички препоръки в Глобалния план за Десетилетието на действие за пътна безопасност 2021-2030 г., включително укрепване на законодателството и координацията между институциите. Делегатите на конференцията настояха за повече трансгранично споделяне на знания, техническа подкрепа, трансфер на технологии и обмен изследвания.
„Нито един смъртен случай на пътя не е приемлив и ние трябва да удвоим усилията си за прилагане на доказани в световната практика решения“, заключи транспортният министър г-н Абдесамад Каюх.
