Трябва да намерим дългосрочни решения за подобряване на пътната безопасност, заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Тя откри дискусионен форум в парламента на тема „Ред, законност и сигурност на пътя“, организиран по инициатива на парламентарната група „БСП – Обединена левица“.

„Отворени сме към всяко разумно предложение, което може да спаси  човешки живот и избегне травми при пътни произшествия“, посочи Наталия Киселова. Тя изрази надежда 51-вото Народно събрание да бъде по-различно от другите, които много бързо се разпускаха и не се обръщаше внимание на въпроси и проблеми, които всекидневно засягат български граждани. Един от тези проблеми е агресията на пътя, подчерта Наталия Киселова. По думите й той е многоаспектен и след като толкова много хора от сдружения и институции са дошли в Народното събрание, те очакват народните представители не просто да ги изслушат, но и да предприемат конкретни стъпки.

„Пътнотранспортните произшествия водят до загуба на човешки животи и сериозни наранявания. За съжаление, тези инциденти не само причиняват трагични последици за пострадалите и техните семейства, но също така натоварват здравната система, инфраструктурата и икономиката на страната. За да се противопоставим на този сериозен проблем, е необходимо да се предприемат комплексни, последователни мерки, които да обхващат както превенцията, така и ефективно прилагане на законите“, заяви Малина Крумова- председател на ДА „Безопасност на движението по пътищата“.

Председателят на ДA „Безопасност на движението по пътищата“ насочи вниманието към необходимостта от промяна на отношението и търпимостта на обществото спрямо нарушителите на пътя. „Агенцията работи в няколко основни направления, свързани с промените в Закона за движението по пътищата и санкциите за водачи, които управляват МПС след употреба на алкохол и наркотични вещества. Предложенията ни са в посока регламентиране на съпричастност на лица, които съзнателно се возят в автомобил, управляван от водач, употребил алкохол и/или наркотични вещества, както и  по-строги наказания за водача при извършване на нарушения в присъствието на деца – не само защото така водачът поставя в опасност детето, но и защото дава лош пример. Не веднъж сме изразявали становище по отношение и на новите водачи и специфичните мерки, които трябва да се прилагат при тяхното обучение, както и в периода след като са придобили свидетелство за управление на МПС.“, каза Малина Крумова.

От съществено значение за подобряването на безопасността на движението по пътищата е подобряването на състоянието на инфраструктурата и целесъобразното инвестиране на средствата там, където е най-необходимо и ефектът от инвестициите ще допринесе за намаляването на пътнотранспортния травматизъм, подчерта председателя на ДАБДП. В тази връзка през 2024 г. Агенцията насочи усилията си върху оценка на състоянието на елементите от пътната и улична инфраструктура на територията на общините. Събраната и обработена информация ще спомогне за по-доброто планиране на капиталови инвестиции и текущо пътно поддържане за подобряване нивото на БДП в общините. В допълнение през настоящата година, ДАБДП има задачата да завърши цялостна оценка на безопасността на 603 пътя с обща дължина 13 000 км.

Законопроектите за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата, внесени в Народното събрание, и ефективното управление на ресурсите, постъпили във Фонд за безопасност на движението, бяха сред темите на форума.